Prasības, sagatavojot maketu drukai

1. Veidot pārlaides.

Ja drukas darbā kāds dizaina objekts ir pilnīgi klāt pie malas, tad maketā ir jāveido 3mm pārlaides uz katru malu.

Piemēram, ja drukas darbs ir vizītkarte izmērā 50x90 mm, tad maketa izmērs ar pārlaidēm būs 56x96 mm, jo papildus ir 3mm uz katru malu.
PĀRLAIDES
Šeit, logotips un apakšējais fons ir pie pašas malas, tāpēc tam ir jāveido 3mm pagarinājums pārlaidei.
GRIEŠANAS LĪNIJA UN GALA IZMĒRS
Pa sarkano līnīju tiks apgriezts izdrukātais makets. Tas būs drukas darba gala izmērs.

2. Precīzs maketa izmērs bez griešanas līnijām.

Iesniegtā maketa izmēram failā, ir jāatbilst pasūtītā drukas darba izmēram, kam pieskaitītas pārlaides. Maketā nav jāiekļauj griešanas līnijas (crop marks).

Piemēram, ja drukas darbs ir vizītkarte izmērā 50x90 mm, tad maketa izmēram iesniegtajā failā jābūt 56x96 mm (50x90mm + 3mm pārlaide uz katru pusi). Skatiet zemāk.
Maketa izmērs
82 x 124 mm
Maketa izmērs
56 x 96 mm
Kreisajā pusē parādītais makets ir iesniegts ar visām griešanas līnijām, kā rezultātā maketa izmērs vairs nesakrīt ar drukas darba gala izmēru, kam ir pieskaitītas pārlaides. Labajā pusē makets ir iesniegts parezi - ar pārlaidēm, bez griešanas līnijām un izmērs ir pareizs.

3. Viens makets, vienā lapā vai failā.

Ja drukas darbs sastāv no vairākiem maketiem (divpusēja vizītkarte, divpusēja info lapiņa utt.), tad katrs makets ir jāveido uz atsevišķas lapas vai atsevišķa failā.

Piemēram, ja drukas darbs ir abpusējs plakāts A4 izmērā, tad katras puses makets ir jāliek atsevišķā lapā (ja izveidei izmanto Illustrator CS4+) vai atsevišķā failā (ja izmanto Illustrator CS3 vai vecāku).

4. Minimālais rāmīša platums pie malas.

Ja maketā tie izmantots rāmītis, kas pieskaras visām četrām malām, tad ir jāņem vērā mūsu prasība, ka minimālais platums rāmītim ir 7 mm, neieskaitot pārlaides.

Piemēram, ja kartiņai vēlaties rāmīti, kas ir pie pašas malas, tad pie dizaina izstrādes jau jāpieplāno, ka tam ir jābūt ne mazākam par 7 mm + pārlaides.
RĀMĪŠA PLATUMS
Mūsu prasība ir 7 mm no katras malas, neieskaitot pārlaides. Kopā ar pārlaidēm minimālais platums ir 10 mm.

5. Krāsu gamma. Melnā krāsa.

Maketu izstrādē mēs rekomendējam izmantot CMYK krāsu gammu, gan bildēm, gan objektiem. Tādā veidā nodrošināsiet lielāku kontroli par redzamo ekrānā un tā attēlojumu izdrukā.Savukārt, ja nav svarīgi īpaši kontrolēt krāsu toņu attēlojumu izdrukā, varat izmantot arī RGB krāsu gammu. Šādā gadījumā, drukas iekārta pirms drukāšanas visas krāsas, kas ir maketā, pārveidos uz CMYK.

Melnai krāsai iesakām izmantot pilno melno krāsu (rich black). Pilnās melnās krāsas CMYK sastāvs nelielos klājumos un tekstam - C25 M25 Y25 K100. Lielākos klājumos - līdz pat C70 M70 Y70 K100.

Piemēram, ja maketa izveidē ir nepieciešams melns fons, tad ir jālieto pilnā melnā krāsa, citādi, ja lietos tikai C0 M0 Y0 K100, tad nodrukājot, melnais fons būs tumši pelēks (tas tāpēc, ka papīrs ir balts un tas spīd cauri). Savukārt, ja veidojat vizītkarti, kur ir melns teksts uz balta, droši varat lietot arī C0 M0 Y0 K100.

6. Izšķirtspēja.

Drukas faili ir jāsagatvo ar izķirtspēju 300 DPI (dots per inch/punkti vienā collas līnijā).
Ja maketā ir fotogrāfijas, tad tām izšķirtspēja var būt robežās no 180 līdz 300 DPI. Savukārt, ja maketā tiek izmantots logotips vai teksts kā bilde (piem. jpg), tad izšķirtspējai jābūt ne mazākai par 300 DPI, lai attēlojuma kvalitāte drukā būtu teicama.

Ja izšķirtspēja ir par zemu, tad drukā cietīs maketa attēlojuma kvalitāte. Piemēram, ja ir logotips kā bilde, kurā ietilpst kāds simbols un teksts, tad zemas izšķirtspējas gadījumā teksts izdrukā var būt graudains, nelīdzens un, iespējams, ja logotips ir neliels, nesalasāms. Fotogrāfijas gadījumā, zema izšķirtspēja neattēlos smalkas nianses un tekstūras, krāsu pārejas un pustoņus. Arī objekti ar konkrētām robežām tiks attēloti graudaini, raupji, miglaini.